Možnosti a využite reflexnej terapie pri liečbe chronickej únavy a problémov tráviaceho traktu
Možnosti a využite reflexnej terapie pri liečbe chronickej únavy a problémov tráviaceho traktu Za propagáciu a dobré meno reflexnej terapie v Čechách a na Slovensku sa zaslúžil legendárny znalec alternatívnej medicíny Jiří Janča a jeho žiaci a nasledovníci manželia Patakyovci. Napriek ich prínosu je táto jedinečná a komplexná terapia ako aj možnosti jej využitia stále pomerne neznáme.
Úplne opačná situácia je v krajinách Západnej Európy, kde sa reflexológia teší veľkej obľube a je jednou z najpopulárnejších a najčastejšie využívaných foriem celostnej medicíny. Vďaka tomu je k dispozíciu množstvo štúdií, ktoré dokumentujú jej terapeutický efekt a vplyv reflexológie na celkové zdravie a stav človeka (po fyzickej, psychickej aj emocionálnej stránke).
Tento článok v krátkosti priblíži a zosumarizuje výsledky niekoľkých štúdií, ktoré boli zamerané na liečbu bežných zdravotných problémov a jasne potvrdzujú efektívnosť a terapeutický účinok reflexnej terapie.
Použitie reflexnej terapie na liečbu chronickej únavy
V dnešnej dobe trpí pomerne veľké množstvo ľudí nedostatkom energie, stratou vitality a chuti do života. Jedným z najväčších prínosov reflexnej terapie je navodenie pocitu hlbokej relaxácie a uvoľnenia, ktoré sú kľúčové pre revitalizáciu našich vnútorných zdrojov energie. V dôsledku stimulácie reflexných bodov, ktoré sa nachádzajú na chodidlách dochádza k 'odľahčeniu' celého nervového systému a zlepšuje sa harmonické fungovanie a práca vitálnych orgánov (ako sú napríklad obličky, pečeň, slezina, srdce atď.). To má za následok celkové zlepšenie zdravotného stavu a to po fyzickej ale aj psychickej stránke. Na základe toho postupne dochádza k k prirodzenému nárastu životnej energie, sily a vitality.
Prevažná väčšina ľudí, ktorý sa zúčastnili vedeckých štúdií potvrdila celkové zlepšenie kvality a intenzity spánku. Toto je pomerne dôležitý faktor v prospech reflexnej terapie, pretože pokiaľ nedosiahneme hlboký a neprerušovaný spánok nedochádza k potrebnej regenerácii (fyzickej a psychickej) a obnove energie. Celkové zlepšenie kvality spánku je pomerne častý jav ku ktorému dochádza už po niekoľkých sedeniach.
Vplyv reflexológie na tráviaci trakt
Čoraz viac ľudí trpí najrôznejšími tráviacimi problémami a ťažkosťami. Mnohé z nich sú spojené s pocitom únavy, ktorý sa dostavuje po jedle a často pretrváva aj v priebehu dňa. Vedecké štúdie jasne potvrdzujú pozitívny vplyv reflexnej terapie na celú tráviacu sústavu. Zlepšenie činnosti žalúdka a fungovania ostatných tráviacich orgánov vedie k tomu, že telo je schopné ľahko a efektívne spracovať primanú potravu. Vďaka tomu sa po jedle nedostavuje pocit únavy a nepríjemnej ťažoby alebo pálenia v žalúdku. V mnohých prípadoch pomáha reflexná terapia odstrániť problémy s nechutenstvom, pocitom stiahnutého žalúdka a pomáha zvýšiť apetít do jedla.
Z pohľadu Tradičnej Čínskej Medicíny je správne fungovanie žalúdka kľúčom k dobrému zdraviu. Energetická dráha žalúdka (meridián) prechádza po celej dĺžke tela a vedie cez viaceré životne dôležité orgány (pečeň, slezina, pľúca) a do značnej miery vplýva na ich funkciu. Práve preto sa kladie dôraz na to aby žalúdok fungoval správne a efektívne.
S trávením je často spojený problém nepravidelného vyprázdňovania hrubého čreva a zápcha. Správne a efektívne fungovanie hrubého čreva je nesmierne dôležité preto aby sa telo zbavovalo nepotrebných odpadových látok. Pri jeho nesprávnej funkcii dochádza k hromadeniu toxínov v tele, čo má vo všeobecnosti nepriaznivý dopad na celkový zdravotný stav. Bežným riešením týchto problémov je nasadenie a používanie laxatív. Ich nevýhodou je však to, že telo si môže vybudovať závislosť na týchto látkach a bez ich pomoci nie je schopné sa prirodzene vyprázdňovať.
Štúdie jasne poukazujú na to, že s pomocou reflexnej terapie sa prevažná väčšina pacientov zbavila potreby používania laxatív a prípravkov na zlepšenie vyprázdňovania čriev. Reflexológia významne dopomohla k tomu aby sa obnovil prirodzený a pravidelný cyklus a funkcia hrubého čreva.
Vychádzajúc z mojich skúseností s touto metódou, som si plne vedomý toho, že reflexná terapia v sebe ukrýva možnosti a potenciál, ktorý môže svojím pozitívnym terapeutickým účinkom mnohých príjemne prekvapiť. Počas intenzívneho štúdia na univerzite som mal príležitosť preskúmať množstvo vedeckých prác, ktoré moju osobnú skúsenosť len potvrdzujú.
Navštívte náš e-shop www.naturalka.sk
Referencie
Botting D. (1997) Review of literature on the effectiveness of reflexology.
Brendstrup E., Brendstrup L. Laila, (1997) "Headache and Reflexological Treatment," The Council Concerning Alternative Treatment, The National Board of Health, Denmark
Crane B.,(1999) Reflexology The definitive practitioners manual. Second edition. Dorset : Element Books Limited
Ernst E., Posadzki P., Lee M. S., (2010) 'Reflexology: An update of a systematic review of randomised clinical trials', Maturitas 68 (2011) 116–12
Mackereth A. P.,Tiran D., (2002) Clinical Reflexology. Edinburgh: Churchill Livingstone an imprint of Elsevier Limited
Norton C., Barriball K. L., Woodward S. (2009) 'A pilot study of the effectiveness of reflexology in treating idiopathic constipation in women' , Complementary Therapies in Clinical Practice 16 (2010) 41–46